Kategorie
Wszystko o rasie

Kot Rosyjski Niebieski – Historia

Koty rosyjskie niebieskie to jedna z najstarszych ras kotów. Jak nazwa rasy wskazuje wywodzą się z Rosji, a konkretnie z północno-rosyjskiego miasta portowego Archangielsk. W 1860 roku marynarze Brytyjscy przetransportowali je do Wielkiej Brytanii. W 1865 roku pojawiły się pierwsze wzmianki o kotach rosyjskich niebieskich, wtedy zaś zaprezentowano je w Anglii w Pałacu Kryształowym, jako koty archangielskie.

Oficjalnie rasę uznano w 1937 roku, jednak poprzez wybuch II wojny światowej, populacja tej rasy drastycznie spadła. W celu ratowania rasy, hodowcy decydowali się na krzyżówki z np.  syjamamikrótkowłosymi brytyjczykami i kotami europejskimi krótkowłosymi. Efektem takich działań są gęsta sierść i zielone oczy. 

W Wielkiej Brytanii na początku lat sześćdziesiątych zapoczątkowano program „The Russian White and Black Program” którego celem było wykształcenie nowego wariantu kolorystycznego tej rasy. Australijka Mavis Jones skojarzyła białego kota domowego z rosyjskim i tak właśnie powstała rasa ,,rosyjski biały”. Do dziś jednak większość związków felinologicznych uznaje tylko koty rosyjskie niebieskie. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *